Z jednej strony wiemy, że ludzkie zachowania układają się w powtarzalne wzory. Z drugiej zaś strony czasami bardzo trudno jest te wzory odczytać z wielu różnych, jednostkowych zachowań. Istnieją jednak bardzo łatwo policzalne zachowania - takie jak wybory polityczne - które stanowią wdzięczny obszar badań dla socjologów.
Podczas wykładu dr. hab. Jarosława Flisa - socjologa, publicysty, komentatora politycznego - na trzech przykładach: nieważnych głosów w wyborach sejmikowych, systemu d'Hondta i przechyłów terytorialnych - przyjrzymy się rozmaitym związkom pomiędzy matematyką a zachowaniami społecznymi. I dowiemy, jak przy pomocy narzędzi statystycznych możemy tak poprawiać reguły gry politycznej, by toczyła się ona z większą troską o dobro wspólne i mniejszym zagrożeniem partykularyzmem.
Czas: Poniedziałek, 1 kwietnia, godz. 18:00
Przestrzeń: De Revolutionibus Books&Cafe, ul. Bracka 14 w Krakowie
Transmisja: Youtube.com/CopernicusCenter
Dr hab. Jarosław Flis pracuje w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest stałym współpracownikiem "Tygodnika Powszechnego".
Powiat jarosławski – powiat w województwie podkarpackim z siedzibą w mieście Jarosław. W jego skład wchodzą gminy: Jarosław, Radymno, Chłopice, Laszki, Pawłosiów, Pruchnik, Rokietnica, Roźwienica i Wiązownica zajmując powierzchnię 1029,15 km kw.
Atrakcje turystyczne stanowią: rzeka San, umozliwiająca wędkowanie czy uprawianie sportów wodnych, liczne szlaki piesze i rowerowe (Podkarpacki Szlak Winnic, Szlak Architektury Drewnianej, Międzynarodowy Szlak Śladami Aleksandra Fredry, Międzynarodowy Szlak Rowerowy Jarosław – Użgorod, Szlak Kupiecki oraz Doga św. Jakuba); urbanistyczny zespół zabudowy małomiasteczkowej z gotyckim kościołem Św. Mikołaja w Pruchniku.
Główną gałąź gospodarki regionu stanowi rolnictwo i przemysł. Duże zakłady działające na terenie powiatu to np. Zakłady Mięsne „Sokołów” S.A. oddział Jarosław czy LU Polska S.A..
Przez powiat przebiega autostrada A4 (E40), dwie drogi krajowe nr: 77 i 94 oraz linia kolejowa 91, która jest częścią pan – europejskiego szlaku E30.